Mgr. Simona Pekárková, Ph.D.

Celetná 20, místnost 351 nebo on-line po předchozí domluvě

• Ph.D. Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta
  • obor: Specializace v pedagogice – Informační a komunikační technologie ve vzdělávání 2016-2019

Školní a poradenská psychologie, vybraná témata ze speciální pedagogiky

• Problematika školní připravenosti, diagnostika, podpora, prevence v MŠ a první třídě ZŠ
  • Možnosti digitální formy diagnostiky pro školní připravenost
  • Využívání ICT ve vzdělávání v mateřských školách a na prvním stupni ZŠ (oblast STEM)
  • Připravenost dětí na vstup do mateřských škol
  • Socio-emoční rozvoj dětí v předškolním a mladším školním věku, individuální a skupinové formy práce
  • Autoevaluace pedagogů v předškolním a základním vzdělávání
  • Formativní hodnocení, self-eficcacy u předškolních dětí a u dětí prvního stupně ZŠ
  • Problematika dětí se speciálními vzdělávacími potřebami (SPUČ, SPUCH, autismus, aj.)
  • Možnosti podpory dětí s SVP a jejich rodičů, oblast spolupráce učitelů a rodičů

Dr. Pekárková se ve své práci aktuálně věnuje problematice efektivní pedagogické diagnostiky školní připravenosti jejího využití pro snižování počtu odkladů školní docházky. Ve své praxi se zaměřila i na možnosti využití ICT v diagnostice a následné prevenci potíží u dětí. Je dlouhodobě zapojena do oblasti využívání ICT v rozvoji informatického myšlení (STEM) u dětí v předškolním a mladším školním věku, a vyvíjení didaktických nástrojů určených pro rozvoj této oblasti.  Společně s týmem pokračuje ve vývoji nového online nástroje pro autoevaluaci pedagogů a dokončuje nástroj, jehož účelem je významně posílit spolupráci rodičů předškolních dětí a mateřských škol s pozitivním dopadem na rozvoj dětí.

Úvod > Katedra psychologie Filozofické fakulty UK > Zaměstnanci > Mgr. Simona Pekárková, Ph.D.