Jak složité bylo založit u nás obor klinické psychologie? Jak se studovalo v 50. letech? Hovořili jsme s doc. Srncem, prvním klinickým psychologem u nás. (str. 6)
Psychologie za minulého režimu – o donašečích na přednáškách i vyměňování zahraničních knih za gramodesky vyprávějí prof. Nakonečný a dr. Heller. (str. 15)
Koukli jsme taky do současnosti a možná i budoucnosti psychologie! Co je a jak se užívá v rámci ovlivňování mozkové aktivity technika EEG neurofeedback? (str. 20)
Počitek v roce 1921? Není problém! Podívali jsme se do archivů a připravili Počitek takový, jak by asi mohl vypadat před 100 lety. Počtete si třeba články z počátku minulého století:
„Nadměrné pití je nemrav“
„Medium paní Anna Rothe – styky se světem duchů objevují se dosti nejapnými praktikami na oklamání“
(str. 35-37)
Také představujeme, kdo je peer konzultant (str. 27), jak se v psychologii měřilo v době předpočítačové (str. 10), nebo co si o dnešní psychologii myslí známý sociální psycholog doc. Slaměník (str. 24).
S prof. Putnamem jsme hovořili o temperamentu napříč různými kulturami, ale také třeba o velkém mezinárodním výzkumu, na kterém pracuje (Rozhovor čísla, str. 6).
Velmi diskutovanou techniku mindfulness (všímavost) a terapeutický směr MBCT diskutují odborníci z univerzity v Oxfordu (Rozhovor na str. 22).
Překvapivý přístup k duševně nemocným a k opuštěným dětem v Moldávii nám přiblížili lidé, kteří z této východoevropské země pocházejí (str. 10).
Hypnóza – jak ve skutečnosti vypadá? Na straně 14 se můžete seznámit s fakty o tomto mýty zahaleném přístupu.
Můžete se také těšit na osobní zkušenost s mezikulturním vztahem, článek o rozdílech v psychoterapii napříč světem, nebo anketu o tom, jak vidí naši Katedru Erasmus studenti, tradiční soutěž o knihy a mnoho dalšího…
Slovy redakce: „Můžete se těšit například na rozhovor o hudbě a mozku s prof. Scherderem, Mgr. Pavel Rataj nám přiblížil manželské a partnerské poradenství a s Lornou Myers, Ph.D. jsme hovořili o diagnóze PNES. V časopisu naleznete také vizi pro katedru na dalších 5 let, článek o životě dospělých s ADHD a mnoho dalšího!“
Co v něm najdete?
– rozhovor s americkým profesorem Stuartem Brodym o sexuální psychologii, o setkání s Hansem Eysenckem a o stavu vědy v ČR
– jak se žije na Erasmu ve Francii
– jak vypadá praxe psychologa v diagnostickém ústavu
– jak se za studiem na KPS ohlíží vedoucí psycholog Psychiatrické nemocnice Bohnice, Mgr. Daniel Krejcar
– jaké se budou konat kurzy, přednášky, konference a jiné akce
A mnoho dalšího…