přijímací zkouška: dvoukolová (písemná, ústní)
(doba trvání: 80 minut)
Algoritmus výpočtu bodového zisku za písemnou část:
Počet správných odpovědí v každém testu je transformován na standardní z-skór, který vyjadřuje individuální výkon (umístění) uchazeče v rámci referenčního souboru všech uchazečů. Vážený součet těchto z-skórů je převeden na celočíselnou škálu 1–50 bodů. Z toho vyplývá, že bodový zisk nelze určit pouze z počtu správných odpovědí bez znalosti výsledků ostatních uchazečů.
Výpočet probíhá takto:
Písemná část se skládá ze tří testů. Každý test má odlišnou relativní váhu, danou významem a délkou testu: biologie nebo základy společenských věd – 15 %, psychologie – 45 %, test studijních předpokladů – 40 %. Počet správných odpovědí (tzv. hrubý skór) v jednotlivých testech označíme T1, T2, T3. V prvním kroku se hrubé skóry jednotlivých testů přepočítají na z-skóry (z1, z2, z3) podle vzorce z = (T – průměr T) / směrodatná odchylka T. Průměr a směrodatná odchylka jsou vyčíslené pro soubor všech zúčastněných uchazečů. Ve druhém kroku se získané z-skóry vynásobí výše uvedenými vahami, čímž získáme celkový skór (dále zSUM) s nulovým průměrem. Jelikož se pro hodnocení písemné části užívá celočíselná škála (1–50), ve třetím, závěrečném kroku převedeme zSUM na celkové body podle vzorce BODY = 20 + 10 * zSUM (s následným zaokrouhlením na celé číslo). 25 a více bodů tedy získá (a do 2., ústního kola postoupí) ten, kdo dosáhne zSUM více nebo rovno 0,5; 50 bodů (plný počet) získá ten, kdo dosáhne zSUM více nebo rovno 3. Celý algoritmus je tvořen pouze lineárními transformacemi, které vždy zachovávají pořadové umístění uchazečů.
Ústní část se skládá z podčástí A a B.
Obě podčásti se konají ve stejném termínu. K podčásti B postupují pouze uchazeči, kteří v součtu za 1. kolo a podčást A 2. kola získají alespoň 65 bodů.
samostatná ústní prezentace zaměřená na uchazečovu motivaci ke studiu psychologie (2–4 minuty); po prezentaci komise uchazeči dle individuálního posouzení položí otázky z okruhů stanovených pro podčást A; může, ale nemusí se přitom jednat o totožné otázky jako v podčásti A
———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-
Odborné aktivity – u přijímacího řízení zohledňujeme odborné aktivity, které prokazují zájem a předpoklady uchazeče pro studium oboru psychologie. Mezi tyto aktivity patří zejména účast ve studentské vědecké/odborné soutěži, písemné práce na psychologická témata či účast na konferencích. Mezi tyto aktivity může dále patřit praxe či stáž na psychologickém pracovišti (její absence však nepředstavuje u přijímacího řízení nevýhodu, neboť uchazeči se ke studiu psychologie teprve hlásí, a nelze od nich tedy očekávat plnohodnotnou psychologickou stáž či praxi, jejíž absolvování může být navíc značně ztíženo i situací pandemie).
Další aktivity – svůj zájem o obor psychologie je možné doplnit i spektrem oborově relevantních aktivit včetně například dobrovolnické činnosti či praxe v neziskových organizacích.
Seznam literatury – prostudovanou odbornou literaturu uvádějte ve standardním formátu (jméno autora, název publikace, vydavatel a místo vydání, rok vydání), knižní tituly můžete doplnit vhodnými odbornými články. V samostatné části můžete uvést i inspirativní beletristické tituly, které jsou volitelnou součástí a mají pouze ilustrativní hodnotu.
Dotazy ohledně přijímacího řízení: Radka Hradcová, radka.hradcova@ff.cuni.cz, tel. 221 619 667